28.2.2008   Zemřel Karel Káša Jahn - Novinky Popmusea

28.2.2008 Zemřel Karel Káša Jahn

6.3.2009

Káša Jahn se narodil v roce 8. 8. 1949. Studoval střední polygrafickou školu, ze které byl vyhozen pro účast na demonstraci mániček na 1. máje 1966, a po následné několikadenní vazbě.

Jeho prvním známějším angažmá byla skupina P-67, zásobárna první ligy pražského beatu té doby. Na jaře 1968 přestoupil do skupiny Rebels, která tehdy svým west-coastovým projevem a la Mama & Papas oslnila publikum na 1. čs. beatovém festivalu. Vydržel tu krátce, stačil se ale zapsat na první nahrávky skupiny (písničky Creeque Alley a Words vyšly na supraphonském albu Beat-Line Of Today). Krátce po dubnovém natáčení střídal Tolja Kohout, z českobudějovických The Sinners: cesty obou bubeníků se měly ještě několikrát zkřížit.

Káša se k Rebels vrátil na sklonku téhož roku, a výrazně se podepsal pod poslední etapu existence skupiny, výrazně ovlivněnou hudbou britských Cream (však se také v dobovém tisku psalo Káša Bejkr Jahn). Toto období tria Juračka – Korn- Jahn je, žel, zaznamenáno pouze na singlu Zakopanej pes / Měl v kapse díru, a na dvou nahrávkách vydaných na CD The Rebels komplet (Bonton Music 1996). Na jejich desetiminutový kus Free Time ale pamětníci vzpomínají dodnes, v souladu s dobovými, notně odvázanými referencemi v Aktualitách Melodie či Pop Music Expresu.

V listopadu 1970, po rozpadu Rebels, nastoupil Karel Jahn k Framus Five. Odehrál s nimi jediný, poslední koncert ve strašnické Barikádovně a natočil několik skladeb na album Město ER (titulní opus a Tys kámen). Protože ale zároveň dostal lano do doprovodné skupiny Josefa Laufera, v průběhu natáčení i s klávesistou Ladislavem Eliášem odešel (zbylé písničky na albu nabubnoval Jaroslav Erno Šedivý).

Posledním Kášovým angažmá v Československu byla skupina Formace. Tu založil s Vladimírem Mišíkem, prvním basistou Blue Effectu Jiřím Kozlem, kytaristou Petrem Pokorným a klávesistou Michalem Vračkem. V roce 1973 společně s Jiřím Kozlem zvolili emigraci.

Ve Švýcarsku, kam se uchýlili, založili nejdříve skupinu Revival Jazzmen Prague. V roce 1978 postavili The Crown, skupinu, která se ve Švýcarsku domohla jistého věhlasu a hrála i v dalších západoevropských státech. V Crown kromě Kozla a Jahna hrál chvíli ještě Petr Netopil, bývalý člen Colour Images a poslední sestavy Matadors.

Kromě hraní v The Crown se Káša živil vyučováním hry na bicí, v čemž pokračoval i po návratu do Čech (1990). V devadesátých letech krátce pracoval jako talent scout ve firmě WinGra.

V devadesátých letech hrál v několika skupinách s Jiřím Kozlem (Blue Hi-Way, GK Band). Od roku 1999 působil s obnovenými Rebels (album Rebels 1999 a Rebels Live 2003). Se svou druhou manželkou Sundari (z prvního manželství měl syna Davida, který hrál např. ve skupině Pusa) založil trio The Hypers, posléze Káša Jahn & Free Style. V roce 2003 se mihnul ve skupině Daryl Green.

Jeho posledním angažmá byl Katapult, do kterého nastoupil v únoru 2008 (první koncert hrál ve Stochově u Kladna 21.2.08). Ačkoli to nikdo nečekal, byla to jeho poslední štace: omezovat ale Kášovo působení na zkratkovité „poslední bubeník Katapultu“ bylo by velice nešťastné. I když značnou část svého muzikantského života strávil za českými hranicemi, jeho podíl na české a slovenské rockové historii je mimo vší pochybnost.