50 LET HOUPAČKY - Novinky Popmusea

50 LET HOUPAČKY

13.12.2014

Takhle to začalo. Nahoře inzerát na první díl pořadu 12 na houpačce v Mladém světě, dole krátká anonce, která vyšla v následujícím čísle. Zcela příznačně zde nejsou uvedeni autoři pořadu, manželé Miroslava a Jiří Černých.

Do března 1969, kdy byl pořad zastaven shora, stihli připravit 108 premiérových dílů, 54 domácích a zahraničních. Připravit – a posléze i odmoderovat.

Odezva byla na místní poměry značná: jestliže do první zahraniční Houpačky (měsíční cyklus byl tento: domácí premiéra – repríza – zahraniční premiéra – repríza) přišlo dle Černého vzpomínky v knize rozhovorů s Jaroslavem Riedelem Kritik bez konzervatoře 2076 hlasovacích lístků, ve druhé domácí to bylo 3417 a v další 4968 (údaj dle zachovaného záznamu z ledna 1965) – což už pracovníky rozhlasu přinutilo zvýšit pozornost. O rok později jich do jedné domácí Houpačky přišlo 20 000. Rekord.

Houpačka byla, co se divácké odezvy týče, spíše „českým“ pořadem. Podle průzkumu z února 1968 otištěného tuším v Magazínu hudby pro radost 69 (viz příloha) pocházelo 83,01% dopisů z Čech, 15,24% ze Slovenska, 0,26% z ciziny. Při podobném průzkumu o rok později došlo k zanedbatelnému posunu. Dohromady přišlo za čtyři a čtvrt roku existence pořadu jeho autorům 964 039 hlasovacích lístků, 545 486 do domácí, do zahraniční 418 553. "Myslím, že větší spočitatelný ohlas žádný pořad pražského rozhlasu neměl,“ říká Jiří Černý v houpačkovém speciálu svého dnešního rozhlasového pořadu Klub osamělých srdcí seržanta Pepře, a nejspíš si ani trochu netahá triko.

Mimochodem, Houpačka vznikla na podnět jedné manželské dvojice z Pardubic. Když manželé Daškovi z Pardubic vyjádřili při hlasování do ankety Zlatý slavík na začátku roku 1964 přání poslouchat v Československu hitparádu podobnou té, kterou lidé chytali na radiu Luxembourg, asi netušili, jakou lavinu spustí. Bylo by zajímavé zjistit, jestli ještě žijí a jestli vědí, co způsobili.

P.S.: v Popmuseu máme záznamy čtyř dílů, tří českých a jednoho zahraničního. Kolik dalších se někde válí po nepopsaných páscích v tuzemských domácnostech?