AJ ZPRAVA, AJ ZĽAVA, AJ PRAHA - AJ BLAVA! - Novinky Popmusea

Co je v Popmuseu nového?

AJ ZPRAVA, AJ ZĽAVA, AJ PRAHA - AJ BLAVA!

9.5.2010

Nejapný přechod do slovenštiny naznačuje povahu dnešní ochutnávky. Slovenské díly seriálu Bigbít, to bylo mnohdy objevování potopeného kontinentu.

Slovenské výpady se nezabvýaly jen skupinami a význačnými jednotlivci, ale též topografií slovenského - především bratislavského - big beatu. Nemohla tady tedy chybět legendární Astorka, klíčové sraziště před vznikem neméně proslulého Véčka.


[img w=40%]astorka.jpg[/img]

[img w=40%]sondy do pozadia.jpg[/img]

Mimochodem - při přípravě výstavy Slovenský bigbít (2007) byla na druhé fotografii v dámě úplně vlevo identifikována pozdější manželka Dodo Šuhajdy, zpěváka bratislavských The Buttons a jednoho z duchovních otců stejnojmenné knihy a seriálu (Tedy Slovenský bigbít, ne Buttons).

První slovenské díly Bigbítu se točily především kolem Deža Ursinyho, a skupin, kterými prošel v 60. a na začátku 70. let. Dvě fotky pocházejí z filmu Nylonový mesiac a představují Beatmen, první opravdu důležitou slovenskou rockovou skupinu. Ursiny je vždy uprostřed.

[img w=40%]beatmen.jpg[/img]

[img w=40%]beatmen2.jpg[/img]

a zde je příslušná partie Bigbítu (cca od 6:10):

http://www.youtube.com/watch?v=AVDRxmwBXmk


Beatmen si můžeme prohlédnout i na následujících pohyblivých obrázcích. Ve filmu Dvaja v lunaparku skupina dělá křoví přehlídce bab uváděné mladsitvým Juliem Satinským - a zhruba od 3:50 předvede píseň Keby som bol Nór, v převážně anglickém repertoáru skupiny neobvyklou výjimku.

http://www.youtube.com/watch?v=fqNyyIneFXs