BEZMOC ZA JIŘÍM CERHOU

BEZMOC ZA JIŘÍM CERHOU

27.10.2021

Narodil se 10. června 1943. Vyrůstal v muzikantské rodině – otec byl hudebníkem poděbradského Lázeňského symfonického orchestru – a i když vystudoval zemědělskou technickou školu, dostalo se mu hudebního vzdělání a studoval i několik semestrů herectví na pražské DAMU. Přitom dělal kulisáka ve Vinohradském divadle, montoval hromosvody v Kladně, maloval kachlíky.

Během základní vojenské služby v Bruntále se roku 1964 seznámil s Ladislavem Kantorem, a aby se tam oba nezbláznili, napadlo je založit divadlo malých forem s povídkami, dialogy a hlavně písničkami, které nazvali Hulikašrot. Oba zpívali a hráli na kytaru, což celou věc usnadnilo. Je zajímavé, že už tehdy si rozdělili úlohy: Cerha se staral o hudbu (a aranžmá) a Kantor o texty.

Po příchodu do civilu (podzim 1966) se rozhodli zformovat vokálně-instrumentální skupinu, která by se odlišovala úplně od všeho, co u nás tehdy existovalo. Ale nebylo to vůbec jednoduché, a obsazení bylo mnohokrát měněno – během tří let se v ní vystřídaly přes dvě desítky členů. V roce 1969 se sestava ustálila a vznikl soubor s názvem Skupina C. K. (dle prvních písmen příjmení obou protagonistů).

Vyčerpávající historii skupiny, která se nakonec proslavila pod názvem C&K Vocal, si můžete přečíst na webu Popmusea v online verzi výstavy, kterou jsme uspořádali loni a ukázali ji až letos. Dodejme, že po odchodu Ladislava Kantora do politiky na počátku 90. let se Jiří Cerha stal nejenom zpěvákem, ale i klíčovým autorem a vlastně i vůdčím duchem tělesa, které upíchl v Divadle Labyrint.

Poté, co se z C&K Vocalu stala pouze příležitostná sešlost, začal Jiří Cerha učit skladbu a aranžmá na Pražské konzervatoři (vydržel tam devět let), a v roce 2000 se na deset let přidal jako zpěvák do Spiritual kvintetu. Přesto se mu – vždy, když bylo potřeba – podařilo C&K Vocal svolat, ať už ke koncertům nebo natáčení CD.

BEZMOC ZA JIŘÍM CERHOUBEZMOC ZA JIŘÍM CERHOUBEZMOC ZA JIŘÍM CERHOU