DO VAGONU NASTOUPILY JIROUSOVY DĚTI - Novinky Popmusea

DO VAGONU NASTOUPILY JIROUSOVY DĚTI

24.11.2014

Má název „Jirousovy děti aneb český hudební underground 70. a 80. let v obrázcích“. Co na ní najdete?

[img w=40%]jdv1.jpg[/img]

Z obsahu vyjímáme: Československo, rok 1968, bigbít mezi tanky. Kunsthistorik Ivan Jirous se s týmem svých přátel jako první u nás snaží o propojení rocku a výtvarného umění. Nejprve s The Primitives Group, v roce 1969 s Plastic People Of The Universe. Jirous se stává uměleckým vedoucím druhé jmenované kapely. Nástup normalizace, bigbít v ohrožení, Plastici do podzemí. Tajné koncerty v uzavřeném ghettu mániček. Jirous svou Zprávou o třetím českém hudebním obrození definuje a spojuje tuzemský underground. Po Plasticích vznikají další podobné kapely – DG 307, Umělá hmota, The Hever & Vaselina Band a jiné, přidávají se i písničkáři Soukup, Karásek… Jirous organizuje festivaly druhé kultury. Tzv. soud s Plastiky podněcuje vznik Charty 77. Vznikají undergroundové „barákové“ komunity po celých Čechách a Moravě. Stávají se nezávislými kulturními centry. V osmdesátých letech má první undergroundová generace své následovníky prakticky ve všech regionech – podzemní hnutí se rozrůstá, neoficiálních koncertů je spousta. To vše ukazuje ve fotografiích výstava Jirousovy děti v pražském klubu Vagon na Národní třídě.

[img w=40%]jdv2.jpg[/img] [img w=40%]jdv3.jpg [/img]