Dva přírůstky v muzejní knihovně - Novinky Popmusea

Dva přírůstky v muzejní knihovně

5.10.2009

Ivo Marek, věčný satelit skupiny Blue Effect („nejchytřejší člen Blue Effectu“, řekl v jednom rozhovoru Jaroslav Hutka), člen skupiny Saze, a muž tisíce povolání, vydal na sklonku září třetí díl svých zbeletrizovaných emoárů. Nejen názvem (Pravdomluvní vědí, že…) navazuje na předchozí díly Pravdomluvní lžou jen občas a Pravdomluvní nelžou. Pokryl v nich období mezi roky 1976 a 1989 a kromě osobité výpovědi o životě v zahnívajícím Husákově Československu tu zanechal spoustu informací i pro české rockové badatele. Mnohdy pikantních, zhusta neocenitelných.

Jak napsal Karel Haloun v Revolver revui o prvním dílu Markových memoárů, je „neocenitelným pomocníkem při vzpomínání na hrdinské časy mániček“. Knihu vydalo nakladatelství Primus ve spolupráci s Mars production.

M.efekt samozřejmě figuruje i v druhé knize z dnešní novinkové várky. Oldřich Veselý, jedna z nejdůležitějších postav českého (art)rocku, ve spolupráci s publicistou Petrem Graciasem vylíčil v knize Černý racek zákruty své bohaté umělecké kariéry. Od začátků na brněnské rockové scéně 60. let, přes zahraniční barová angažmá na počátku dekády následující, první příchod do Synkop 61, čtyři léta na palubě M.efektu a návrat k Synkopám, porevoluční působení na poli scénické hudby až po návrat na pódia v první polovině této dekády. Součástí knihy, kterou vydalo nakladatelství Vakát, je i CD s výběrem Veselého nahrávek The Best Of 1967–2007.