DVAKRÁT DVACET (LET): KDYŽ V BLAVĚ VYPNULI PROUD  - Novinky Popmusea

DVAKRÁT DVACET (LET): KDYŽ V BLAVĚ VYPNULI PROUD

15.6.2009

Prvním je dvacáté výročí čtyřiadvacátého ročníku Bratislavská lýra, jehož události v roce 1989 dobře zapadly do třeskutého průběhu „roku zázraků“. Festival, po většinu osmdesátých let kritizovaný za zkostnatělost, se toho roku pokusil o reformu, která by jej přiblížila tomu, co se v populární hudbě toho času skutečně dělo. Reforma dopadla, jak reformy v Československu těch časů probíhaly: polovičatě. Jen pro zajímavost dodejme, že vyhrál Richard Müller s písní Aj ty!

Průběh a výsledky soutěže ovšem překryly události při večeru s mezinárodními hosty, který byl na programu 10. června 1989. Hlavním tahákem večera v hale Na Pasienkoch byla Joan Baez, žijící klasik světového folku a pro ideové dohlížitele osoba zaštítěná mnohými angažmá v aktivitách, režimním newspeakem označovaných za pokrokové.

V kostce nastíníme děj. Joan Baez v průběhu večera věnovala jednu ze svých písní tehdy vězněného disidenta Petra Cibulku, členy Charty 77 a Nezávislého mírového sdružení. Vzápětí pozvala na pódium Ivana Hoffmana, písničkáře (a dnes publicistu): ten se ve své písni Nech mi nehovoria dostal do půli první sloky, načež mu byl na popud ředitele Slovkoncertu vypnut mikrofon. Ostudnost té chvíle podtrhli i diváci, kteří v anonymitě davu začali hojně pískat.