JIŘÍ SMÝKAL - DONNÉ (1950 - 2022)

Co je v Popmuseu nového?

JIŘÍ SMÝKAL - DONNÉ (1950 - 2022)

21.2.2022

Odešel nám kolega, člen našeho hudebně zábavného okrašlovacího spolku. A českému, resp. moravskému, resp. brněnskému big beatu odešel jeden z jeho nejvýraznějších historiků.

Klasická šedivá mánička s postavou basketbalisty a přísným (až starozákonně) pohledem. Takhle si budu pamatovat Jiřího Donné – Smýkala z poslední valné hromady.

Narodil se jako Jiří Smýkal v Brně, přesně na den sto let po TGM. Druhé jméno si dal dětem, které měl se svou tehdejší přítelkyní, v pozdějších letech užíval obě.

Sedmdesátá léta trávil v různých dělnických profesích, několik let dělal údržbáře ve škole pro slabozraké a nevidomé. V osmdesátých letech působil jako zástupce ředitele klubu na Křenové ulici, který se stal jedním z epicenter brněnského punku a rockové alternativy.

Kromě organizování hudby se věnoval i amatérskému filmu: byl jedním ze zakladatelů tvůrčí skupiny Esenc (1978–87, filmy Paillard, Ronson Club, Lucián a Macarát, Fantomea, Bludný balvan) fungující při klubu Křenová. Zároveň se zajímal o filmovou historii (spolupracoval s historikem Myrtilem Frídou), a jeho sběratelské výkony na tomto poli jako by předznamenály věci budoucí.

Celoživotní zájem o bigbít – a pocit, že ve stejnojmenném cyklu ČT je málo toho brněnského – ho v roce 1998 nasměroval k projektu historie big beatové, resp. rockové hudby v druhém největším městě ČR. Výsledky výzkumu začal publikovat v lednu 2004 v měsíčníku New Express.

Vzpomínám si, jak jsem jel o pět let později do Brna na první zápas Komety po jejím návratu do extraligy (abych neupadl v podezření: hrála shodou okolností s Plzní), a Mirek Balák, význačný rockový encyklopedista, mi dal obálku s výstřižky oněch článků. Po hokeji jsem čekal v hospodě na noční autobus do Práglu, a začetl se. A spadla mi čelist. S takovou důkladností se v téhle zemi do tématu nikdo neponořil.

O deset let později přetavil své vytrvalé bádání do knihy Big beat šedesátých let v Brně a okolí. Kdyby se měla charakterizovat jedním slovem, stačilo by: monument.

Big beat šedesátých let v Brně a okolí byl koncipován jako první díl knižního triptychu. Ještě minulou středu jsme se na vernisáži bavili s jeho vydavatelem, že druhý díl je připravený k vydání. V neděli jsme se od něj dozvěděli, že Jiří ve věku 72 let nečekaně zemřel. (rdd)