KONCERTNÍ SÉRIE POPMUSEUM STAGE HLÁSÍ NÁVRAT

Co je v Popmuseu nového?

KONCERTNÍ SÉRIE POPMUSEUM STAGE HLÁSÍ NÁVRAT

19.10.2023

Pražské Popmuseum nabízí svým návštěvníkům mnohé: stálou expozici hudebních nástrojů a techniky, pravidelně obměňované výstavy s tematickou linkou české populární hudby nebo například čítárnu hudebních časopisů… Na konci loňského roku k nim přibyl ojedinělý projekt on-line „koncertů jinak“ s názvem Popmuseum Stage.

V první sérii unikátních koncertních setů natáčených v expozici Popmusea se na sklonku minulého roku představila Lenka Dusilová, dále pak Vladimír Merta a skupina Kill The Dandies!. Všechna vystoupení měla společného jmenovatele: jejich protagonisté přijali za své přearanžovat vybraná čísla ze svého repertoáru a „zahrát to znovu, ale jiným způsobem“. Letos na podzim se Popmuseum Stage vrací. A to hned v pěti dílech, s pěticí kapel a interpretů. Zadání je totožné, soupiska žánrově a personálně pestrá.

Jako první se ve čtvrtek 19. října představí Jakub König, písničkář a maskovaný bandita rytmu, dříve známý pod pseudonymem Kittchen. V Popmuseum Stage obrazně řečeno odhodil škrabošku. „V Popmuseu jsem otestoval formát sólového hraní pod vlastním jménem a bez masky. A bylo to bezva. Popmuseum je další z kouzelných prostor, které skrývá KD Kaštan a o kterých jsem donedávna neměl ani tucha. Doporučuji k návštěvě,“ říká o své zkušenosti.

Za populární českou kapelu Tata Bojs, která si již léta drží svou image „hanspaulských chlapců s důvtipnými texty“, se vyjádřil její zpěvák a také bubeník Milan Cais. „Přemýšlet nad našimi písničkami v maximálně úsporných aranžích nás vždycky hodně bavilo. V Popmuseu to sice nebylo za ta léta poprvé, ale rozhodně to byl pro nás v mnoha ohledech mimořádný zážitek. Vytáhli jsme po letech starý dobrý vozembouch a nově i basové ukulele! Největší výzvou pro mě osobně bylo udržet ve správném poměru energii, kterou ty písničky potřebují, a určitou jemnost a lehkost hraní na bicí. I když tento koncert nebyl uplně tajný, snažili jsme se ho udělat co nejvíce „tiny,”“ svěřil se Milan Cais.

„Volnou inspirací pro Popmuseum Stage nám je série Tiny desk Concerts se záznamy živých vystoupení z kanceláře rozhlasu NPR. Loni jsme spustili YouTube kanál se třemi prvními videi a letos jsme natočili dalších pět dílů. Velkou radostí bylo natáčení s Tata Bojs, kteří do svého akustického setu zapojili vozembouch, nástroj dnes už téměř nevídaný. Mucha nejněžněji, jak jen to dokáže, předvedla čistě folkový set s kontrabasem a klarinetem, Jakub König vystoupil poprvé na pódiu sám a bez masky a o Katastru ještě v budoucnu jistě uslyšíme. Různorodost žánrů je pro náš projekt klíčová a doufáme, že příští rok se nám podaří posunout se ještě o kousek dál,” vyhlíží optimisticky do budoucna zakladatelka projektu Veronika Fischerová.

Nadcházející videa: 26. 10. Mucha 2. 11. Katastr 16. 11. Tata Bojs 23. 11. Nauzea Orchestra Záznamy koncertů budou zveřejněny v příslušný den (vždy v 18.00 hodin) na YouTube kanálu Popmusea a našich sociálních sítích.

Natáčení Popmusea Stage podpořilo Hl. město Praha.