Miroslav Posejpal sólo v Popmuseu

Výstavu zakončí kytara, looper, efekty

26.3.2024

Přijdte si připomenout Pražské jazzové dny s Miroslavem Posejpalem, o němž se zmiňuje i naše současná výstava Na jazzovejch dnech / chytám druhej dech. Čeká nás večer plný looperu a efektů, kterými M. Posejpal tvaruje svůj charakteristický kytarový zvuk.

Miroslav Posejpal je výrazná postava české alternativní hudební scény. Dlouhodobě se věnuje improvizované hudbě. Přes 50. let působil v duu s hráčem na dechové nástroje, gongy a perkuse Jiřím Durmanem. Později byl členem ParaNeuro, sdružení IQ+1 či například hudebně performační skupiny Tonton Macoutes. Věnuje se též elektroakustické tvorbě, jejímž ústředním tématem je rozšiřování zvukových a výrazových možností tradičních nástrojů (kytara, baskytara, viola, violoncello) pomocí elektronických efektů a jejich kombinací.

Duo Jiří Durman a Miroslav Posejpal spolu vystupovali od 70. let s osobitou, improvizovanou komorní hudbou, do které přetavili řadu hudebních vlivů od soudobé vážné hudby přes jazz a etnickou hudbu až po alternativu definovanou v 70. letech hnutím Rock In Opposition. Před širší veřejností se představili na 5. pražských jazzových dnech Jazzové sekce roku 1977. V první polovině 80. let jim vyšlo album u britského vydavatelství Leo Records. V tomto období se o duo manažersky staral významný aktivista Jazzové sekce Tomáš Křivánek. V současnosrti jejich nahrávky také vycházejí zpětně na labelech Polí5 a Blue Lizard.

Aktuálně Miroslav Posejpal koncertuje sólově. Za poslední dobu vydal tři alba – Shapes Of The Moment [First sketches 2013–2015], v letech 2018–2020 nahrané Stellar Voices a po něm Songs Of The Ocean, které vznikly v letech 2021–2023.

M. PosejpalDuo Jiří Durman a Miroslav PosejpalDuo Jiří Durman a Miroslav Posejpal