NA PROGRAMU MÁME SWING - Novinky Popmusea

NA PROGRAMU MÁME SWING

3.10.2011

Po výstavách o památných koncertech 90. let 20. století, o Jiřím Schelingerovi nebo o fenoménu hanspaulské bluesové scény se Popmuseum ve své poslední letošní expozici vypraví mnohem dále proti proudu času, do zlaté éry domácího swingu.

[img w=60%]nylon035.jpg[/img]

Dirigent Karel Vlach, jedna z klíčových postav českého jazzu a taneční hudby minulého století, by se letos dožil sta let. Zároveň uběhlo 25 let od jeho úmrtí. Výstava mapuje historii jeho orchestru od protektorátních počátků přes „zlatou éru“ české swingové hudby v předúnorovém Československu a krušná padesátá léta i dekády následující.

Zároveň se autoři výstavy od Vlachova big bandu odráží k pátrání po dalších orchestrech, které se zapsaly – tu více, tu méně – do historie československé populární hudby v daném období. Nastíní i dobové souřadnice, ve kterých se jejich tvorba a působení odehrávaly.

[img]nylon050.jpg[/img]

Součástí výstavy jsou mnohdy unikátní dobové dokumenty a záznamy, které se vztahují k tvorbě domácích big bandů a době, v níž působily.

Vernisáž výstavy, jejíž plný název zní SYNOVÉ NYLONOVÉHO VĚKU: KAREL VLACH (1911 - 1986) A ČESKÉ JAZZOVÉ A TANEČNÍ BIG BANDY, proběhne [b]v úterý 25. října od 18:30[/b] v sídle Popmusea v břevnovském KC Kaštan.

V průběhu týdne začneme na těchto na stránkách i na muzejním facebooku servírovat couvert k výstavě: různé dokumenty, které na ní (nejspíš) uvidíte. Zůstaňte ve spojení!