Popmuseum, výstava, Bob Dylan

24. května 2021 oslaví Bob Dylan osmdesáté narozeniny. Jeden z nejvlivnějších světových umělců posledních šedesáti let zanechal stopu i v české (pop)kultuře. A naše nová výstava tyto otisky sleduje a odhaluje. Své první album vydal Bob Dylan v roce 1962. A pouhý rok poté o něm zaznamenáváme první zmínku v médiích tehdejšího Československa. Je to předzvěst výrazného a rozmanitého vlivu, který Dylanovo dílo – hudební, literární, filmové, ale i výtvarné – zanechalo v českých zemích. Výstava s názvem MNĚ SE LÍBÍ BOB! (Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí) sleduje fenomén ‚Dylan na český způsob‘ z mnoha různých úhlů. Dokumentuje, co se o Dylanovi psalo ve zdejším – nejen hudebním – tisku před rokem 1989, a jak tyto texty ovlivnily vnímání jeho života a tvorby. Představuje pestrou sbírku dylanovských coververzí v češtině. Sleduje historii překladů jeho textů, včetně dosud neznámých objevů v některých soukromých sbírkách – a také otisk v české próze. Vypravíme se na Dylanovy památné koncerty v Praze poloviny devadesátých let, ale i na poslechovky amatérských osvětářů v různých koutech naší země. Připomeneme si Dylanovy zdejší pokračovatele a epigony, a nezapomeneme ani na zdejší projevy podivuhodného badatelského odvětví známého jako dylanologie. Výstava byla otevřena ve středu 19. května. Oficiální vernisáž proběhne o týden později 26. 5. od 18:30. Zvláštní příležitost shlédnout výstavu se ‚speciálními eventy‘ bude pak v sobotu 22. května v rámci akce Dylan Days (www.dylandays.cz). Vše samozřejmě v souladu se stávajícími bezpečnostními opatřeními.

NÁM SE LÍBÍ BOB!NÁM SE LÍBÍ BOB!NÁM SE LÍBÍ BOB!