POPMUSEUM STAGE: KATASTR

POPMUSEUM STAGE: KATASTR

2.11.2023

Nejrůznější fúze a kombinování nekombinovatelného už jsou v současnosti ne výstřední ojedinělostí, ale naopak trendem. Mísí se klasická soudobá hudba s nonartificiální, tak stejně nástroje, které by málokdo tipoval pro společné projekty. Jedním takovým je i kapela Katastr, která sestává ze dvou členů, jež obsluhují bicí a syntezátory.

Právě kapela Katastr byla dalším z hostů videoformátu Popmuseum Stage. Táborský „two men project“ tvoří hudebníci Patrik Tygr (ex C, FreeDimFest) a Jan Svačina (Please The Trees). Sami se označují za průzkumníky zvuku a rytmu, kteří na základě hudebních vlivů hledají nové možnosti v kombinaci elektroniky, soudobé experimentální hudby, ale také například ambientu.

Prozatím má kapela venku dvě EP, které však výmluvně a přesně reprezentují, jakou hudbu chce světu ukázat. Kapela se vyjádřila k vystoupení v Popmuseu doslova nadšeně, a to s přidanou hodnotou. „Hrát v baráku UniJAZZu v prostorách Popmusea akustickej set byla pro nás, jakožto pro elektronickou kapelu, totální výzva! Měli jsme na to víkend, z toho ještě navíc v sobotu hrála doma Bohemka a tak z původně plánovanýho nástrojovýho obsazení hřeben + valcha upouštíme. Sváča sice valchu má, ale Tygr hřeben ne. Zahráli jsme čtyři regulérní tracky, z toho první premiérově. Jasná zpráva!“

Obsazení, jak již z citace plyne, bylo pro kapelu klasické, nicméně bicí vzhledem k prostorům upustili od ostrého a dunivého zvuku a staly se tlumenějšími, než je zvykem. A právě k natočení bicí soupravy bylo nakonec zapotřebí třinácti mikrofonů. Více z tohoto nejen hudebního, ale pro Popmuseum i koncepčního experimentu, v novém videu Popmuseum Stage.