POPMUSEUM STAGE: Tata bojs

Co je v Popmuseu nového?

POPMUSEUM STAGE: Tata bojs

16.11.2023

Chlapci z Hanspaulky, i tak můžeme charakterizovat kapelu Tata Bojs, která se stala rovněž součástí letošní Popmuseum Stage. Důmyslné texty, chytlavá muzika a neskutečně sympatické charisma jsou znaky, díky kterým Tata Bojs bezpečně poznáme. Skupina se dala dohromady na konci 80. let minulého století a od té doby má na kontě deset dlouhohrajících desek a nespočet koncertů.

V rámci vystoupení pro Popmuseum Stage zazněly hity napříč novou i starší tvorbou – Elišce, Holka z plakátu, Zvony, 220 Travoltů, Šťastnější a Opakování.

„Být, byť jen na chvíli, obživlým exponátem muzea je neobvyklá zkušenost. Ale v případě Popmusea jednoznačně příjemná!“ popsal jako vždy originálně svou zkušenost s natáčením Mardoša.

Složení pro „trochu jiné“ vystoupení v Popmuseu bylo pro kapelu výzvou, avšak popasovala se s ní skvěle. Milan Cais obsloužil zpěv, bicí a vozembouch, Mardoša baskytaru, Vladimír Bár již klasicky kytaru a Matěj Belko kytaru, klávesy a také elektrické basové ukulele. O zvuk se postaral Dušan Neuwerth.

Zajímavostí tohoto videa je i například to, že Mardoša během hraní vydržel téměř celou dobu sedět a Matěj Belko měl na zvládnutí naučení se hry na zbrusu nové basové ukulele zhruba týden. Veselou historkou z natáčení pak je situace, kdy během hraní písně Minoritní si Milan Cais stoupl na stoličku, upadl do bicích a následně píseň dohrál vleže. Na video se bohužel tento incident nevešel. Nutno však připomenout, že se během natáčení nikomu nic nestalo.

K vystoupení se vyjádřil také Milan Cais, který neskryl své nadšení nad myšlenkou Popmuseum Stage. „Přemýšlet nad našimi písničkami v maximálně úsporných aranžích nás vždycky hodně bavilo. V Popmuseu to sice nebylo za ta léta poprvé, ale rozhodně to byl pro nás v mnoha ohledech mimořádný zážitek. Vytáhli jsme po letech starý dobrý vozembouch a nově i basový ukulele! Největší výzva pro mě osobně bylo udržet ve správném poměru energii, kterou ty písničky potřebují, a určitou jemnost a lehkost hraní na bicí. I když tento koncert nebyl úplně tajný, snažili jsme se ho udělat co nejvíc ‚tiny‘.“

Pokud nás chcete podpořit, přijďte nás navštívit i vy, nebo se přihlašte k odběru našeho kanálu, ať vám neunikne žádný z nových dílů