Popmuseum, Valná hromada

Co je v Popmuseu nového?

Pozvánka na Valnou hromadu (ne Popmusea)

29.5.2021

Dnes večer v Kaštanu: vřele doporučujeme, už jenom proto, že v jednom z těles účinkuje strůjce našeho webového obrození.

Pokud to počasí dovolí, proběhne venku za Kaštanem, jako volné pokračování a připomenutí legendárních přehlídek kapel z 80. let, kdy se formovala brněnská alternativa.

Koncert bude zároveň pocta in memoriam hlavnímu organizátorovi Valných hromad Petrovi Wernerovi. Samozřejmě rovněž Lence Zogatové, která převzala organizační štafetu v druhé polovině 80. let, a produkovala řadu akcí které popularizovaly brněnskou alternativu. Mezi muzikanty se bohužel taky množí odchody. Již dříve nás opustil náš kamarád a spoluhráč v Třírychlostním Pepíčku Jirka „Hrob“ Dvořák. Nedávno také odešla další z hudebních osobností Valných hromad, Ivo „Bobr“ Horák z Odvážných Bobříků.

Valné hromady objevily kapely: Ještě jsme se nedohodli, Odvážní Bobříci, Třírychlostní Pepíček, Pro pocit jistoty … a mnoho dalších. Co dělají dnes členové této široké skupiny hudebníků ? To by byl dlouhý příběh, který bychom rádi oživili… Nějak se začít musí, tak jsme 25. ledna 2020 uspořádali první koncert po letech v Brně, Praha měla následovat hned následně (hned následně se protáhlo z důvodů pandemie).

SBOR HUDBY

Sbor hudby vznikl v roce 1983, hrál necelý rok, v roce 2015 obnovila existenci a nyní hraje ve složení: Petr „Karkul“ Randula – koncepce, klávesy, zpěv, animace Václav „Váša“ Košťál – housle, zpěv Jiří „Bobeš" Prokš – baskytara, kytary, zpěv, zvuk

Existence skupiny je spojena s hudebním kvasem nezávislých kapel na ose ValMez-Havířov-Brno. Sbor hudby vznikl v roce 1983, kapela měla vlastní repertoár v duchu under-new wave. Vystupovala na Valných hromadách (koncerty brněnského alternativního hnutí) v Brně a Praze a soukromých „utajených“ akcích ve Val Mezu a Havířově … Existovala necelý rok. V roce 2015 dva původní členové Karkula a Váša obnovili činnost. S ohledem na složení začala vznikat hudba mimo „trend“ styly, vlastní skladby pro radost a potěchu. Následovalo několik koncertů v Novém Jičíně, Val Mezu, Brně, Olomouci a Praze. V létě 2016 jsme se vrátili k tradici letních under festiválků ve Val Mezu z 80. let, akcí Zahradní slavnosti se Sborem hudby. Nyní prezentujeme pořad Na stolku v herně a Očistec. Nové skladby jsou od under (Příběh Sboru hudby) po moderní vážnou hudbu (Myšlení stroje, Fanfáry proti strachu). Společným jmenovatelem skladeb je aplikování minimal postupů a zvuková barevnost. V roce 2019 se Sbor hudby rozšířil o basovou kytaru Bobše, tak jsme zařadili skladby Červený stan a Lepší ruka zdravá v novém aranžmá, které nerozlučně patří k Valným hromadám v roce 1983.

Členové Sboru hudby působili v seskupeních z oblasti alternativní hudby: Třírychlostní Pepíček, Ještě jsme se nedohodli, Rytmická mládež, Rytmus85/Slepé střevo, Sbor hudby, Minimální orchestr, Betula Pendula, Kofi Onan, Radegast,, Masomlejn.

HROZNĚ

Složení: Martin Kozlovský – metalofon, kalimba, zpěv, Pavel Straka – akordeon, vokály, Jaromír Řehoř – baskytara, zpěv, Pavel Magnusek – bicí.

Hrozně založilo v září 1982 trio Martin Kozlovský, Pavel Straka a Jaromír Řehoř, a v této původní sestavě, doplňované dalšími hudebníky, existuje s několika pauzami dodnes. Vznikla jako folkové trio, aby se ve druhé polovině osmdesátých let transformovala v experimentální rockovou kapelu syntetizující ve své hudbě prvky rocku s folkem, minimalismem, vlivy lidové hudby a mnohými jinými. V osmdesátých letech patřila k tzv. „brněnské alternativní scéně“, v současnosti je většinou řazena mezi rockovou alternativu nebo underground, jemuž se ale hudebně značně vymyká. Typické je pro ni pro rock nestandardní nástrojové obsazení – metalofon střídaný s kalimbou, originálně pojatý akordeon a nápadně melodická bezpražcová baskytara. Od roku 1990 hraje převážně s bicími, v současné době s Pavlem Magnuskem.

MCH3 (trio)

V Poslední době se sestava ustálila na kvartet a “trio” hraje ve složení: Mikoláš Chadima – saxofony, kytara, zpěv Jan Jirucha – trombon Jiří Janďourek – klávesy, zpěv Jan Chaluš – bicí, elektronika, smyčky, zpěv

MCH Trio je Chadimův “ekonomický“ projekt původně sestavený z různých variací hráčů MCH Bandu, starých páskových i nových elektronických smyček a obrazové projekce. Představuje další tvář Chadimovy tvorby, která je ještě temnější, syrovější, údernější, než u něj bývá zvykem. Verše Ivana Wernische zhudebněné typicky neurotickým rukopisem, tentokrát obohaceným o postupy artificiální hudby.