Spirituál náram náramnej

Spirituál náram náramnej

12.5.2022

Málokterý hudební soubor proplul moderní érou české populární hudby s tak obdivuhodnou kontinuitou a elegancí jako Spirituál kvintet. Podobně jako rockový Olympic nebo Karel Gott v hlavním proudu pop music i vývoj Spirituál kvintetu odráží společenské proměny Československa a České republiky té či oné doby. Nejprve byl z nedostatku jiných kategorií řazen k jazzu, pak ke country scéně a částí repertoáru se blížil staré klasické hudbě. Český folk pomáhal definovat nejen svým zakořeněním v americké i české tradiční a lidové hudbě, ale zejména její poučeně citlivou a přitom energeticky nabitou aktualizací včetně nové vlastní tvorby.

Výstava provede návštěvníka jednotlivými tvůrčími etapami Spirituál kvintetu v širším hudebním a společenském kontextu prostřednictvím obrazových, písemných i fyzických exponátů z archivů Jiřího Tichoty, Popmusea, Ivana Dvořáka a dalších. Součástí výstavy je, jako vždy v Popmuseu, audiovizuální sestřih. Skupina vznikla v roce 1960 a ukončila svou činnost sérií koncertů v pražské Lucerně v říjnu 2021. Slavnostní zahájení výstavy zpestří nový Spirituál kvartet, hlásící se k jejímu odkazu.

Připravujeme: Spirituál náram náramnejPřipravujeme: Spirituál náram náramnejPřipravujeme: Spirituál náram náramnejPřipravujeme: Spirituál náram náramnejPřipravujeme: Spirituál náram náramnej