SEDMDESÁTKA ŠESTINÁSOBNÉ SLAVICE - Novinky Popmusea

SEDMDESÁTKA ŠESTINÁSOBNÉ SLAVICE

22.6.2009

Na 30. června totiž připadají sedmdesátiny Nadi Urbánkové. Rodačka z Nové Paky byla v první polovině sedmdesátých let nejpopulárnější českou zpěvačkou, což se odrazilo v tehdy velepopulární anketě Zlatý slavík. Poprvé ho získala v roce 1972 a pak ho nevydala až do roku 1977, kdy kapitulovala před Hanou Zagorovou. Taková série byla do té doby nevídaná (samozřejmě mezi zpěvačkami).

Stručné heslo: novopacká rodačka, elévka činohry v Pardubicích (1959) a členka Státního souboru písní a tanců (1962–64) získala na základě úspěchu ve filmu Kdyby tisíc klarinetů místo v divadle Semafor. Zde účinkovala do roku 1971, především v Návštěvních dnech Šimka & Grossmana a jejich Besídkách, ale také v hrách Suchého a Šlitra (Ďábel z Vinohrad, Dobře placená procházka). Už v této době se uplatnila i ve filmu – hrála třeba v Ostře sledovaných vlacích nebo ve Skřiváncích na niti.

V roce 1971 odešla společně s Country beatem Jiřího Brabce ze Semaforu, a pět let společného účinkování znamenalo vrchol její popularity. V roce 1976 se vrátila do Semaforu, kde setrvala do roku 1978. Následovala sezónní spolupráce s Kroky Františka Janečka a paralelní účinkování v Hudebním divadle v Karlíně.

První polovina osmdesátých let byla ve znamení návratu k Country Beatu, k němuž se přidružilo stále hostování v Semaforu (od roku 1985). V těchto letech Naďa Urbánková pravidelně účinkovala spolupracovala Václava Hybše, a aby toho nebylo málo, od roku 1986 učila na pražské konzervatoři.

V roce 1990 se provdala do Švýcarska: její život v devadesátých letech provázely nezáviděnéhodné turbulence – rozpad manželství šel ruku v ruce s neúspěchem v podnikání, takže se bývalá slavice v posledních letech objevovala spíše na stránkách pokleslého tisku a spíše v souvislosti s jejím domovem v seniorském domě v Praze-Radotíně. Odsud se přestěhovala do premonstrátského kláštera v Želivi, kde žije dodnes.

V posledních letech se Naďa Urbánková alespoň částečně vrátila ke své profesi: zpívá s brněnskou skupinou Bokomara. V Českém rozhlase region má pořad Písničky pro Vysočinu.

ODKAZY:

Dokument z Cyklu 13. komnata, natočený na jaře 2007:

odkaz

TŘI KLIPY: