TÝDEN V REGIONECH I.: ČESKÁ LÍPA A OKOLÍ - Novinky Popmusea

TÝDEN V REGIONECH I.: ČESKÁ LÍPA A OKOLÍ

19.7.2009

Když před patnácti lety vydal rakovnický archivář Tomáš Bednařík knihu o dějinách rocku ve svém rodném městě (odkaz), bylo to zjevení, asi jako když bratranci Veverkové předvedli v Rybitví u Pardubic poprvé své ruchadlo. Do té doby až na nečetné výjimky (Ladislav Rott v Plzni) nebyl nikdo, kdo by mapoval dějiny big beatu v regionech České republiky a svá zjištění publikoval.

Za těch patnáct let se mapa českých rockových dějin celkem slušně zaplnila. Někdy je ovšem třeba důkladně prošťárat internet a pídit se po stránkách periodik lokálního doletu, v nichž vycházejí vzpomínky místních význačných rock ‚n‘ rollových činovníků, případně texty místních badatelů. Ta velkolepá a záslužná práce by neměla zůstat zasutá, a právě Popmuzeum by mělo sloužit jako zprostředkovatel.

První město na holení? Česká Lípa a okolí. Na stránkách zdejšího kulturního měsíčníku Lipa lze od prosince 2008 narazit na seriál ČESKOLIPSKÝ UNDERGROUND (odkaz). Zevrubně mapuje rockovou scénu nejen v České Lípě, ale i okolních městech (Nový Bor, Doksy, Mimoň).

Z hlubin zapomnění vystupují skupiny Strawberry Sellers Group, Kentaur, The Spiders, Exodus a další, kluby Luxor, Lukostřelec či festivaly v Jiráskově divadle… autor seriálu Milan Bárta zatím připravil patnáct pokračování a vzhledem k tomu, že se na začátku zmiňoval i o zdejších vyhlášených hardcorářích SI, je zjevné, že ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Hodně štěstí!