VERNISÁŽ VÝSTAVY BLUES CZECH (& SLOVAK) MADE UŽ ZÍTRA! - Novinky Popmusea

VERNISÁŽ VÝSTAVY BLUES CZECH (& SLOVAK) MADE UŽ ZÍTRA!

29.9.2010

[img]bluespoz.jpeg[/img]

Partituru prvního blues nahraného v československých studiích. První licenční desky s bluesovými nahrávkami, které se v bývalém Československu objevily. Unikátní koncerty prvních amerických bluesmanů v Praze a patriarchy bílého blues v Bratislavě. To a mnohé jiné nabídne výstava BLUES CZECH (& SLOVAK) MADE, kterou ve čtvrtek 30. září otvírá pražské Popmuseum.

Výstava dokumentuje „stopu blues“ ve střední Evropě. Zvukem a obrazem pokrývá skoro devadesát let od prvních, nesmělých pokusů českých jazzových průkopníků utkat se s písněmi „otce blues“ W.C. Handyho až do současnosti. Její součástí jsou autentické zvukové i obrazové dokumenty z té doby.

Inspirací k výstavě bylo letošní patnácté výročí festivalu Blues Alive v Šumperku. Významnou úlohu tohoto festivalu v dějinách tuzemského blues reflektuje i „výstava uvnitř výstavy“, speciální blok zaměřený na historii šumperského „bluesového setkání na nejvyšší úrovni“. Návštěvníkům jsou k dispozici i filmové dokumenty a všechna doposud vydaná CD se záznamy z jednotlivých ročníků.

Jak název napovídá, výstava Blues Czech (& Slovak) Made má „federální“ rozměr. Kontakty mezi českými a slovenskými bluesmany se rozvíjely od hlubokých osmdesátých let minulého století, slovenští bluesmani hráli na průkopnických českých festivalech typu mosteckého Non stop blues a čeští na slovenském Blues pri Rači. A na tomto „stavu vecí“ ani rozdělení federace na tom nic nezměnilo (jak je vidět třeba v Šumperku).

Veřejná vernisáž výstavy proběhne v sídle Popmusea v KC Kaštan ve čtvrtek 30. září od 18:30. Od osmi pak vystoupí bratislavský Bluesweiser, nejstarší kontinuálně působící bluesová skupina na Slovensku a elitní jednotka slovenského blues. Na vernisáži bude představena kniha ... A to je blues, „Antologie textů blues a o blues“, kterou připravuje vydavatelství Pavel Ševčík-Veduta.