ZEMŘEL VLADIMÍR ŽIŽKA - Novinky Popmusea

ZEMŘEL VLADIMÍR ŽIŽKA

4.10.2009

Narodil se 10. května 1927. Bicím nástrojům se věnoval už od svých čtyř let, v desíti k nim přidal ještě housle.

Vyučil se strojním zámečníkem, dva roky studoval strojní průmyslovku. Od roku 1958 byl profesionálním hudebníkem: do té doby fungoval v amatérských nebo poloprofesionálních uskupeních.

Po několika kapelách spíše marginálního významu (1945–48) se jeho prvním důležitějším angažmá stal orchestr Zdeňka Bartáka, v němž hrál v letech 1948–50. Temná padesátá léta s jejich pogromy na jazz přečkal v řadách orchestru F. Petra (1951–52), M. Čejky (1953–54) a V. Kloce (1954–58). Paralelně hrál v různých sestavách se svým velkým souputníkem, basistou Luďkem Hulanem.

V roce 1958 nastoupil do orchestru Karla Vlacha, v něm setrval následujících sedm let. Následovalo působení v Tanečním, jakož i Jazzovém orchestru Československého rozhlasu. Se všemi těmito tělesy nahrál stovky snímků, a doprovázel řadu interpretů.

Kromě těchto angažmá hrál s Jazz sanatoriem Luďka Hulana. Pražským diixielandem, skupinou Miroslava Kefurta, kvartetem Karla Růžičky aj. Jeho služeb využíval Filmový symfonický orchestr, Orchestr činohry Národního divadla a další uskupení.

Významná byla také Žižkova činnost pedagogická. Na konzervatoři Jaroslava Ježka odchoval mnoho nejen jazzových bubeníků a jistě by ho těšilo, kolik z nich na něj v dobrém vzpomíná.

S Vladimírem Žižkou odchází kus historie českého jazzu.