ZEMŘEL WALDEMAR MATUŠKA - Novinky Popmusea

Co je v Popmuseu nového?

ZEMŘEL WALDEMAR MATUŠKA

31.5.2009

Košický rodák (v Encyklopedii jazzu a moderní populární hudby se uvádějí dvě data jeho narození, buď 2. nebo 3. 7. 1932) na sebe poprvé výrazně upozornil díky angažmá v divadle Semafor na počátku 60. let. To už měl ale za sebou deset let pěvecké kariéry, kterou vyučený sklář a jeden čas i tajemník Okresního domu osvěty v Chebu začal v roce 1950 ve sboru Čs.souboru písní a tanců.

V polovině padesátých let zpíval se souborem Matrosov (pro mladší a pro ty, co to zapomněli: Matrosov byl sovětský voják, který vlastním tělem zastavil německý tank. Stal se tak významnou postavou sovětské mytologie. Pojmenování hudebních těles podobnými jmény patřilo ke koloritu Československa 50. let). V roce 1957 se Matuška objevil v Praze, kde asistoval při vzniku českého rock'n'rollu: hrál totiž s Jiřím Suchým a pohrobky legendárního Akord Clubu při proslulých text-appealech v pražské Redutě.

Po krátké epizodě v pražské kavárně Vltava a se skupinou Mambo club jej Suchý se Šlitrem angažovali do Semaforu. Toto angažmá – hrál v Člověku z půdy i prvních \„Zuzanách\“ se stalo základem Matuškovy celorepublikové popularity, symbolizované vítězstvím v prvním ročníku ankety Zlatý slavík. Jeho duet s Evou Pilarovou [i]Ach, ta láska nebeská[/i] se stal ve stejnojmenné anketě písní roku.

V roce 1963 odešel do divadla Rokoko, kde dvojice Šašek – Vostřel vytvořila asi nejsilnější autorsko – pěvecký tým své doby, který výrazně ovlivnil český pop 60. let. Ačkoli Matuškovi vyrostl silný konkurent v osobě Karla Gotta (ve Zlatém slavíku ho Matuška porazil jen jednou, v roce 1967). jeho pozice ve špičce tuzemského popu byla neotřesitelná. Přečkal i zákaz, který jej postihl po obvinění z nepřístojného chování při natáčení filmu Kdyby tisíc klarinetů v Karlových varech. V těchto letech byl hojně obsazován v mnoha filmech, z nichž některé (Limonádový Joe, Kdyby tisíc klarinetů, Fantom Morisvillu, Všichni dobří rodáci) získaly kultovní status. Patřil k nejfrekventovanějším popovým interpretům na televizní obrazovce, a obrazová ztvárnění některých jeho písní v pořadech Vysílá studio A nebo Píseň pro Rudolfa III. jsou vlastně prvními českými videoklipy.

[V roce 1969 z Rokoka odešel a začal spolupracovat s orchestrem Václava Hybše. Nadále ale účinkoval i na divadelních prknech (Hudební divadlo v Karlíně ve Frimlově Rose Mary, činohra Národního divadla ve hře Na pravici boha otce aj.) Od roku 1972 vystupoval a nahrával také s countryovou skupinou KTO, s níž vystoupil v Mecce country, americkém Nasdhvillu (fragment záznamu z koncertu je k vidění v televizním seriálu Dějiny folku a country).

V roce 1986 se svou třetí ženou Olgou Blechovou a synem Waldemarem uprchl do USA (na Hlasu Ameriky se pak nechal – trochu lacině – slyšet, že odešel proto, aby že pokud má mít jeho syn nějakého rudého bratra, ať je to Indián). Režim zareagoval ostouzejícími články v Rudém právu o Matuškových amerických vystoupeních a zákazem jeho písní ve všech médiích.

Poprvé se vrátil \„zprostředkovaně\“ v prosinci 1989, kdy jeho hlas zazněl z telefonu při Koncertu pro všechny slušný lidi. V průběhu 90. let jezdil průběžně do České republiky (památné bylo jeho vystoupení na rockovém festivalu v Trutnově v roce 2002), ale nikdy ne natrvalo. V roce 2000 byl uveden do Síně slávy Akademie populární hudby. Jeho poslední české vystoupení proběhlo předloni v Divadle Ta fantastika.

Diskografie Waldemara Matušky

http://www.zateckecountry.cz/…matuska.html

Několik nekrologů:

odkaz .{target:_blank}":[http://www.lidovky.cz/…_kultura.asp?…]

http://www.lidovky.cz/…_kultura.asp?…

http://kultura.idnes.cz/…9-/hudba.asp?…

http://aktualne.centrum.cz/…clanek.phtml?…