ŽIVOT A DOBA SLOVENSKÉHO KYTAROVÉHO KRÁLE - Novinky Popmusea

Co je v Popmuseu nového?

ŽIVOT A DOBA SLOVENSKÉHO KYTAROVÉHO KRÁLE

18.5.2009

Ján Ferko se narodil 16. března 1949. Kromě zájmu o hudbu propadl i výtarnému umění – pod vlivem Salvadora Dalího začal malovat, chtěl jít na výtvarnou školu, ale, jak sám říkal,„môj prospech nebol ideálny k tomu, a podstatné bolo, že som nedostal odporúčanie od svojej triednej učiteľky, že mám sklony k bohémstvu.“) Hrál v několika kapelách, po skončení dráhy aktivního hudebníka se stal zvukařem a především, vyráběl kytary různým, tu- i cizozemským zájemcům.

V průběhu let vytvořil rozsáhlou soukromou sbírku kytar. Některé exponáty vystavoval v Praze i v Bratislavě, v roce 1996 se mu pak podařilo otevřít stálou expozici v domovských Sobrancích. Nejdříve bylo muzeum soukromé, posléze je převzalo město Sobrance.

Ján Ferko, slovenskými médii přezdívaný Gitarový kráľ, sice zemřel, jeho království ale zůstane zachováno. Péče o sbírku se ujal Ferkův syn Imrich, mimo jiné autor dvacetiminutového životopisného dokumentu o jeho životě. Snímek s názvem Happyend? můžete shlédnout na http://www.youtube.com/watch?… (první díl) a na http://www.youtube.com/watch?… (druhý díl)