Bratislavská Lyra. - Výstavy Popmusea

Výstavy v Popmuseu

Bratislavská Lyra.

3.10.2016 - 3.12.2016, vernisáž v pondělí 3. 10. v 18:30 h.

Po osmi letech od výstavy Slovenský bigbít se pražské Popmuseum opět ohlédlo na slovenské teritorium. Tématem výstavy se stal písňový festival Bratislavská lýra, jehož padesáté výročí jsme si ten rok připomněli. Festival, který se výrazně zapsal do historie české a slovenské populární hudby a nahlíženo s odstupem času, stal se jakýmsi zrcadlem jejích osudů a peripetií.

Bratislavská lyra měla sídlo v Bratislavě, její výbor a organizační štáb tvořili především Slováci, ale její rozměr a dosah byl až do rozdělení Československa v roce 1992 federální.

Poslední ročník proběhl v roce 1998 a postupem času se na festival pozapomnělo. V roce 2016 však spatřilo světlo světa několik projektů, které připomněly jeho historii, osudy, hrdiny, muže a ženy v pozadí. V říjnu t.r. proběhl v Bratislavě výroční koncert k padesátému výročí festivalu. Slovenská televize odvysílala desetidílný, vskutku zevrubný dokument Zlatá lýra mapující jeho historii a Česká televize paralelně třídílný sestřih z něj. V září byl Tomášem Padevětem v licenci Slovenského rozhlasu a televize vydán archívní záznam z nesoutěžního galakoncertu z roku 1969, na němž vystoupili mimo jiné Marta Kubišová, Petr Novák nebo Karel Kryl.

A Popmuseum si k tomu taky řeklo své, ale trochu jinak.

Katarína Koščová a Vladimír Dvořák, moderátoři prvního ročníku festivalu v roce 1966 Karel Gott, vítěz prvního ročníku s písní Mám rozprávkový dom.Dezo Hoffman, důležitá londýnská spojka organizátorů Lýry.Karel Černoch na Bratislavké lýře 1969: o dva roky později ji byl nucen vrátit.Sál PKO, dějiště mnoha ročníků. Dnes už neexistuje.Eva Kostolányiová, Bratislavská lýra 1973"Soudruh Donovan" (copyright by Vladimír Merta) na Lyře 1983Smokie tamtéžPoutač na Bratislavskou lýru na sklonku osmdesátých let.Jožo Ráž, BL 1989Janek Ledecký tamtéžZákulisní cvrkot. Karel Zich, Josef Laufer...Pavel Novák v roce 1967 v obležení fanynek.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Výstava Bratislavská Lyra.Vernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyProjekce dokumentárního cyklu Zlatá Lýra. Aleš Opekar s Vladimírem ValovičemProjekce dokumentárního cyklu Zlatá Lýra.Předešlí plus Martin Polák.