Budem to táhnout až do rána v Hanspaul City aneb Ivan Hlas 70

Výstavy v Popmuseu

Budem to táhnout až do rána v Hanspaul City aneb Ivan Hlas 70

Od 16.5.2024 do 3.10.2024

Pražské Popmuseum připravuje pravidelně výstavy k životním jubilejím velkých postav naší populární hudby. Tou nejnovější je výstava k sedmdesátinám písničkáře Ivana Hlase. Její název BUDEM TO TÁHNOUT AŽ DO RÁNA NA HANSPAUL CITY odkazuje na jednu z Hlasových klasických písní, a zároveň k jeho kořenům v prostředí pražské čtvrti Hanspaulka.

Součástí výstavy je také připomenutí zdejší komunity soustředící se v sedmdesátých a osmdesátých letech kolem zdejšího hostince U Tyšerů alias Houtyše, unikátního společenství vynikajícího nakupením tvůrčích osobností na metr čtvereční – a to nejen hudebníků, ale i literátů či výtvarníků, a to vše s všudypřítomným přesahem ke sportu. Hlavním tématem výstavy je ale ‚život a dílo‘ Ivana Hlase. Od skromných počátků jeho hudební dráhy přes působení ve skupinách Žízeň, Žlutý pes, Navi Papaya nebo Nahlas po dodnes trvající existenci kapely Ivan Hlas Trio. Všímá si i jeho angažmá na poli hudby pro film a divadelní představení.

„V podstatě je to Ivan Hlas od A do Z, od zrození až po dnešek,“ říká kurátor výstavy Petr „Hraboš“ Hrabalik. „Dost se návštěvníci dozvědí o jeho příběhu už z přidaných textů na panelech, ale chápu, že je bude zajímat spíše obrazové zpracování. Uvidí tedy chronicky známé fotky, ale i ty zcela neznámé, obaly všech Ivanových alb, včetně desek dalších interpretů z „kopce“, nikdy neviděné záběry z natáčení videoklipů, a jako přidanou hodnotu pak fotky a archiválie z hanspaulských aktivit sportovních, literárních, hudebních nebo hospodských, převážně spojených s prostorami Houtyše.“

Ivana Hlase navíc s Popmuseem spojuje, řekněme, ‚životní prostor‘. Ačkoli vyrůstal na Hanspaulce, a dnes žije v úplně jiné pražské čtvrti, jedna jeho životní kapitola se odehrála na Břevnově nedaleko sídla Popmusea.

Součástí výstavy je střihový dokument a audiokomentář.

Ivan Hlas 70Ivan Hlas 70Ivan Hlas 70Ivan Hlas 70Ivan Hlas 70Ivan Hlas 70Ivan Hlas 70