POPMUSEUM PŘIPOMĚLO SVÁTKY ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO BIGBÍTU

Výstavy v Popmuseu

POPMUSEUM PŘIPOMENE SVÁTKY ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO BIGBÍTU

Od 22.11.2017 do 3.3.2018

V prosinci 2017 uplynulo půl století od 1. československého beatového festivalu. Byla to akce přelomová: „přes všechny výhrady… poskytl festival docela přehledný obrázek o tom, kam až to domácí beatová scéna dotáhla,“ pravil Ondřej Konrád, hudební publicista (a pamětník, někdy i protagonista těch událostí, zkráceně insider) dvacet let poté v časopiseckém seriálu, z nějž povstala první kniha o historii českého a slovenského rocku před rokem 1989.

Jak léta plynula, získal festival pověst milníku v historii českého a slovenského bigbítu. A proto (ale nejen pro to) připravilo pražské Popmuseum výstavu, která zdokumentovala kořeny, průběh a dopad 1. čs. beatového festivalu, jakož i jeho dvou pokračování v letech 1968 a 1971.

Představila genezi, skvělou historii a hořkosladký konec celé akce, včetně dnes již zcela zapomenuté karlovarské zápletky a „přípravných studií“ na pódiích pražských klubů Olympik a Music F club. Připomněla „všechny ty bystré muže a ženy“ v zákulisí festivalu, a samozřejmě i ty, kteří se v průběhu těch nezapomenutelných odpolední a večerů střídali na pódiu pražské Lucerny.

Výstava měla ovšem ještě jeden, nikoli nepodstatný rozměr. Představila i některé dobové festivaly a přehlídky v regionech, mnohdy právě československými beatovými festivaly inspirované.

P. S.: Mobilní varianta výstavy byla k vidění i na koncertě k 50. výročí 1. čs. beatového festivalu, který se konal 17. 12. 2017 v pražské Lucerně a od konce dubna 2018 byla v obměněné podobě umístěna v hudebním klubu Vagon, v Praze na Národní třídě.

Výstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v ČeskoslovenskuVýstava o beatových festivalech v Československu"Výstava ve výstavě": regionální beat festivaly v ČSSR konce 60. a počátku 70. let."Výstava ve výstavě": regionální beat festivaly v ČSSR konce 60. a počátku 70. let"Výstava ve výstavě": regionální beat festivaly v ČSSR konce 60. a počátku 70. let"Výstava ve výstavě": regionální beat festivaly v ČSSR konce 60. a počátku 70. let"Výstava ve výstavě": regionální beat festivaly v ČSSR konce 60. a počátku 70. letPlakát beatového festivalu v Plzni, 1969.Program brněnského Beat Cupu 1969.Cenu z festivalu Broumovská kytara nám laskavě věnoval Pavel SondaPacákovy plakáty na 1. a 2. čs. beatový festival.Ceny z českobudějovické Jazz Universiády.

„Virtuální kaatalog“ výstavy Československé beatové festivaly (2,2 MB)