CIZÍ DESKY V ZEMÍCH ČESKÝCH aneb Ochutnávka na samém kraji útesu - Výstavy Popmusea

Výstavy v Popmuseu

CIZÍ DESKY V ZEMÍCH ČESKÝCH aneb Ochutnávka na samém kraji útesu

Výstava od 15.12.2008 do 4.4.2009

Socialistické Československo a angloamerický hudební trh, to byly dvě množiny s velmi malým průnikem. Desky, které hýbaly dějinami popu, tu prakticky nevycházely. Kdo se k nim chtěl dostat, musel mít příbuzného na Západě nebo známého, který mohl na Západ vycestovat. Kdo neměl příbuzného nebo známého, šel na pololegální burzu.

Ostatním zbyly LICENČNÍ DESKY SUPRAPHONU A OPUSU.

A o nich pojednávala tato výstava Popmusea. O deskách, které hodně znamenaly a ovlivnily naše vnímání světové populární hudby. Nostalgie, souvislosti, panoráma paměti, to byly Cizí desky v zemích českých.

P. S.: „Ochutnávka na samém okraji útesu“ – variace na české překlady názvů cizích desek. V tomto případě Come Taste The Band (od Deep Purple) a Close To The Edge od Yes, které tu Supraphon vydal.

Výstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchSoučástí výstavy byly i obaly desek vydaných ve spřátelených lido demo státech... ...které se u nás daly koupit v prodejnách kulturních středisek těchto džamáhiríjí.Výstava Cizí desky v zemích českýchSovětské výběry fy Melodija ve spodní části budily velké veselí přepisy ruských překladů angloamerických hitů. Výstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchTohle nebyl tvůrčí zámer, ale neštastná náhoda.Výstava Cizí desky v zemích českýchVýstava Cizí desky v zemích českýchČlánek v pražské příloze MF Dnes (tehdy ještě ne Babischer Beobachter). A s fotkou z instalace!Z vernisážeZ vernisážeNa vernisáži zahrál jakostní psychedelický zespól Smutný Karel.Smutný KarelSmutný KarelSmutný Karel

Průvodce výstavou (ve formátu PDF) (1,5 MB)