ROK 1989 TROCHU JINAK

Výstavy v Popmuseu

ROK 1989 TROCHU JINAK

Od 9.10.2019 do 1.2.2020

Proč hudební měsíčník Melodie citoval v roce 1989 Vladimíra Iljiče Lenina? Čemu se říkalo Sojuz-Apollo? Co to byl Vítfest? Za co by Jan Rejžek dostal toho roku půllitrem po hlavě, ani by nemrkl? Proč bylo Škoda kaňky?

Těmito otázkami jsme před deseti lety anoncovali výstavu Popmuzea o ‚roku zázraků a jeho nečekaných hudebních souvislostech‘. Po deseti letech jsme se rozhodli zahrát ten kousek znovu. Doba tomu přeje, doba tomu chce.

Bylo by nejjednodušší vzít starou výstavu, oprášit ji a vylepit znovu. Lidé si nic nepamatují (respektive pamatují si jen to, co chtějí a co se jim hodí), třeba by to prošlo.

Ale to nám připadlo škoda a nefér. Za těch let jsme se změnili, získali spoustu nových materiálů, a změnilo se i vnímání roku 989. A připadlo nám škoda ho nevyužít. Tudíž jsme ji z gruntu překopali a udělali znovu. Tomu odpovídal i její nový název DEVĚTAOSMDESÁTEJ REVISITED.

Výstava neopomíjela ‚velké události‘, kladla ale stejný důraz na dobové maličkosti, bizarnosti a překvapivé souvislosti. Všichni si z toho roku pamatují generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z jeho stand-up comedy v Červeném Hrádku. Výstava ho představila jako člověka, který provedl Čechy a Slováky do éry kompaktních disků. BigBoss československého socpopu dr. Janeček se zase ukázal jako průkopník česko-německého porozumění.

Protože rok 1989, to nebyl jen Koncert pro všechny slušný lidi, zpěváci na tribunách masových demonstrací a další chvíle, kdy se popkultura propojila s velkými dějinami. Byl to rok posledního Rockfestu, Show Tomáše Tracyho, Punkedenu, nejslavnější Dvorany Porty, Stevieho Wondera na Spartě a brněnského ‚podvodu za milión‘. Všechny ty důležité milníky, událostí dobového významu a více či méně bizarní marginálie roku 1989 jsme tam představili.

Pozvánka na vernisáž výstavy.Kousek výstavy Devětaosmdesátej revisited.Kousek výstavy Devětaosmdesátej revisited.Kousek výstavy Devětaosmdesátej revisited.Kousek výstavy Devětaosmdesátej revisited.Kousek výstavy Devětaosmdesátej revisited.Vernisáž výstavy Devětaosmdesátej Revisited.Jiří Černý v projekci k výstavě.Petr Skoumal tamtéžProgram Junior klubu Na chmelnici, 1989Program výročních koncertů skupiny Nerez, 1989Příležitostný tisk písničky Jana Buriana o demonstracích roku 1989Oblíbený dobový vtip kurátora výstavy.Oblíbené dobové titulky kurátora výstavy (a opravdu to není MF Dnes 2019). DEVĚTAOSMDESÁTEJ REVISITEDDEVĚTAOSMDESÁTEJ REVISITEDDEVĚTAOSMDESÁTEJ REVISITED

Výstava Devětaosmdesátej revisited v pdf (10 MB)