MNĚ SE LÍBÍ BOB! - Výstavy Popmusea

Výstavy v Popmuseu

MNĚ SE LÍBÍ BOB!

Od 23.5.2021 do 31.7.2021

Jeden z nejvlivnějších světových umělců posledních šedesáti let zanechal stopu i v české (pop)kultuře. A naše nová výstava tyto otisky sleduje a odhaluje.

Své první album vydal Bob Dylan v roce 1962. A pouhý rok poté o něm zaznamenáváme první zmínku v médiích tehdejšího Československa. Je to předzvěst výrazného a rozmanitého vlivu, který Dylanovo dílo – hudební, literární, filmové, ale i výtvarné – zanechalo v českých zemích.

Výstava s názvem MNĚ SE LÍBÍ BOB! (Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí) sleduje fenomén ‚Dylan na český způsob‘ z mnoha různých úhlů. Dokumentuje, co se o Dylanovi psalo ve zdejším – nejen hudebním – tisku před rokem 1989, a jak tyto texty ovlivnily vnímání jeho života a tvorby. Představuje pestrou sbírku dylanovských coververzí v češtině. Sleduje historii překladů jeho textů, včetně dosud neznámých objevů v některých soukromých sbírkách – a také otisk v české próze.

Vypravíme se na Dylanovy památné koncerty v Praze poloviny devadesátých let, ale i na poslechovky amatérských osvětářů v různých koutech naší země. Připomeneme si Dylanovy zdejší pokračovatele a epigony, a nezapomeneme ani na zdejší projevy podivuhodného badatelského odvětví známého jako dylanologie.

část expoziceObálka časopisu Repertoár malé scény, 1967Album Greatest Hits, které u nás vyšlo v roce 1986,Obálka časopisu Rock&Pop s Dylanem.Obálka přílohy MF DnesVstupenka na první koncert Boba Dylana v Praze, 1994Vzácná fotografie z prvního koncertu Boba Dylana v Praze, f. Maria Kracíková / archiv PopmuseaVěnování Václavu Havlovi v knize Bob Dylan: Writings & DrawingsPoster na brněnský koncert Boba Dylana, 2018

Výstava Mně se líbí Bob! (16,8 MB)