Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnu - Výstavy Popmusea

Výstavy v Popmuseu

Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnu

Od 28.5.2014 - 20.9.2014

Výstava s názvem, vypůjčeným z jedné písně Vladimíra Merty, byla „druhý díl téže ságy“. Navazovala na výstavu Omamné květiny pravdy, která v roce 2007 přiblížila příběh českého folku 60. a 70. let.

Postavy se mění, scéna zůstává: po emigraci mnoha českých písničkářů první generace připomínal český folk Sudety po odsunu. Ti ale inspirovali řadu následníků, kteří pak v 80. letech dovedli žánr k velkému rozkvětu.

Výstava dokumentivala rozmach folkových festivalů (v čele s Portou, jejíž příběh se jako červená nit opět táhl celou výstavou), oficiální i samizdatové nahrávky tuzemských písničkářů, folkové tiskoviny. A samozřejmě i hrdiny i koloritní postavy folkové scény 80. let, k nimž se na závěr připojili i ztracení synové z první generace českých písničkářů.

Vernisáž výstavy proběhla 28. května 2014 od 18:30 v sídle Popmusea v KC Kaštan. Její součástí byl křest knihy historika Přemysla Houdy. Kmotrem knihy byl – a tím se vracíme obloukem na začátek – Vladimír Merta.

P.S.: stejně jako v případě Omamných květin sluší se poděkovat Michalovi Juppovi Konečnému za významnou pomoc materiální i ideovou.

Výstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuPlakáty z folkových festivalů 80. letNĚKDO PŘESTAL HRÁT – JÁ ZASE ALESPOŇ NA CHVÍLI ZAČNUVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuVýstava Někdo přestal hrát – já zase alespoň na chvíli začnuTa kniha!Vernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVernisáž výstavyVladimír Merta s HrabošemProjekce k výstavěProjekce k výstavěProjekce k výstavěProjekce k výstavěKřest knihy Přemysla Houdy (druhý zprava) s MC Vladimírem Mertou. Zahrál a řekl několik dost přesných vět k třináctým komnatám českého folku (třeba té z Těšína).Křest knihyVladimír MertaKniha se prodávala......a podepisovala.NĚKDO PŘESTAL HRÁT – JÁ ZASE ALESPOŇ NA CHVÍLI ZAČNUVernisáže Popmusea jsou vhodné i pro naše nejmenší.Nahoře v Kaštanu jsme tentokrát měli Neřež (plays Nerez)Zdeněk Vřešťál & Vít SázavskýNĚKDO PŘESTAL HRÁT – JÁ ZASE ALESPOŇ NA CHVÍLI ZAČNU