SYNOVÉ A DCERY NYLONOVÉHO VĚKU - Obrázky z výstav(y) - Fotogalerie Popmusea

Fotogalerie Popmusea

Obrázky z výstav(y)

SYNOVÉ A DCERY NYLONOVÉHO VĚKU

Touto výstavou jsme se vydali hodně hluboko proti proudu času. Byli jsme na ni ale dobře připraveni. Díky pozůstalosti dr. Josefa Kotka a dalším materiálům jsme měli z čeho vycházet a z čeho čerpat. Díky tomu – a díky zápůjčkám z archivu p. Jaroslava Kopáčka – to byla jedna z nejlépe „zazdrojovaných“ výstav našeho hudebně – zábavného okrašlovacího spolku. Tady je několik vzorků.

P.S.: v době konání této výstavy zemřel Josef Škvorecký, bard nylonového věku. Což je nemilá souvislost, ale my s tím přisámbůh nemáme nic společného.

Kamila Běhounka se svým bandem na základně americké armády v okupovaném Německu, 1946Joe Turner, zpěvák a pianista, který v roce 1936 nahrával s Orchestrem Gramoklubu a po letech ho v magazínu Storyville pohaněl jako „nejhorší orchestr, se kterým nahrával“ (zde s Jiřím Verbergerem a Janem Rychlíkem) Jedna z raných sestav Blue Music, průkopnického bandu odštěpeného z Orchestru Gramoklubu, 1937. První vlevo je později úspěšný bandleader Ladislav Habart, dále Karel Ptáček (oba saxofon), klavírista Jiří Verberger, J. Zástěra (sax), trumpetista A. Cimburek, šéf bandu a bubeník Karel Slavík, dole Jan Rychlík (zde v roli zpěváka a klavíristy), zpěvačka Duca Fischerová a basista J. Srbek. Známá fotografie rytmiky orchestru R.A. Dvorského při vystoupení pro dělníky při tzv. "zábavných přestávkách". Scéna je velmi stylová.Ladislav Habart a jeho band v kavárně Fénix, 1947Nedatovaný záběr snad ze sálu Setuzy v Žukovově ulici (dnes Johanna Schichta) Ústí nad Labem. Orchestr se jmenuje Metronom.Elit Club z Hradce Králové, 1942Mladičký Rudolf Cortés jako frontman Habartova orchestru v kavárně Fénix, 1946.Výsledky jazzové přehlídky v Lucerně v roce 1944. Logistický a organizační majstrštyk impresária Františka Spurného je obdivuhodný i po desetiletích.Dobová reklama na vystoupení Vlachova bandu v pražské kavárně Lloyd Dobové reklamy na swingové desky dovezené z USA, 1947Ladislav HabartKarel Vlach s americkým novinářem Johnem Hammondem při jeho návštěvě Prahy,, 1947Band Arnošta Kafky, jednoho z nejvýznamnějších zpěváků swingové éry.Orchestr Emila Ludvíka, 1940Karel Vlach a spol. v nahrávacím studiu Ultraphonu, 1947Josef Poslední, Karel Krautgatner, Václav KřehlaSignal Club z Prahy, jeden z účastníků pražské přehídiky amatérských orchestrů v dubnu 1948.Soubor Swing Stars, pravděpodobně v Plzni, 1946. Josef Poslední (bicí), V. Šorm (kontrabas), Arne Balon (kytara), Vladimír Irmanov (zpěv), Harry Langer (tenor), Jiří Baur (piano), Dunca Brož (trubka)Saxofonová sekce Vlachova orchestru, 1947Big band Václava Zelinky, 50. létaPár let poré: orchestr Karla Vlacha, 1963SYNOVÉ A DCERY NYLONOVÉHO VĚKU